Na otázku, ako sa introverti líšia od extrovertov, väčšina, bez váhania, odpovie, že prvá uzavretá a nepokoje, zatiaľ čo druhá je priateľská a spoločenská. Ale psychológovia tvrdia, že to nie je úplne.
Chybný názor bol stanovený predovšetkým preto, že nerozumieme úplne rozdielu medzi introverziou a extraverziou. Je čas odhaliť stabilné mýty.
Mýtus 1. Introverti dopĺňajú dodávku energie, vrhajú sa do myšlienok, pocitov a emócií, extroverti čerpajú sily v akejkoľvek sociálnej interakcii.
Skutočnosť. Tí aj iní si užívajú komunikáciu, ale veľa závisí od jej intenzity a trvania.
Mnoho ľudí si myslí, že introverti od prírody sú samotár. Medzitým patria medzi ľudí aspoň ako extroverti. Tiež sa tešia vzrušujúcim rozhovorom v dobrej spoločnosti. Obaja cítia vzostup a komunikujú s tými, ktorí zdieľajú svoje myšlienky a pocity.
Ďalšou bežnou mylnou predstavou je opísať extrovertov ako hovoriacich a asertívnejších partnerov. To je čiastočne pravda. Vedci sa však domnievajú, že bez ohľadu na osobnosť ľudia cítia prudký nárast energie, keď sú navzájom spokojní. Sledujte introvertov a uistite sa, že doslova žiaria a sú vo svojich prvkoch.
Aký je rozdiel? Introverti sú unavení z dlhých hlučných večierkov a preplnených udalostí. Potrebujú pravidelne ísť do seba, aby sa nabíjali. Z toho istého dôvodu extroverti hľadajú akútne pocity – napríklad majú radi skákanie padákom.
Mýtus 2. Extroverti sú najlepší vodcovia ako introverti.
Skutočnosť. Obaja sú schopní preukázať vodcovské schopnosti.
Podľa niektorých štúdií sa väčšina manažérov považuje za extrovertov. Značná časť vlastníkov a riaditeľov spoločností berie do úvahy tendenciu k introverzii alebo introverzii a výber kandidátov na kľúčové pozície. Takmer každý považuje extraverziu za vodcovskú výhodu. Je to naozaj tak?
Vedenie znamená schopnosť delegovať povinnosti podriadených, aktívnu interakciu s ľuďmi a časté verejné vystúpenia. Vôbec nie ako preferencie introvertov, nie sú? Preto je väčšina ľudí istá, že extroverti sa stanú úspešnými vodcami kvôli svojej spoločenskej schopnosti.
Extrovert je schopný vytlačiť maximálny úžitok z pasívnych pracovníkov. Introvert nemá rovnaký v práci s aktívnymi ľuďmi
Introverti, že vedúce úlohy dôvery sú tiež úspešní. Zriešia sa so zodpovednou pozíciou, pretože si cenia iniciatívu, berú do úvahy rôzne názory, opatrne počúvajú podriadených a neustále zlepšujú pracovné metódy.
Extroverti nie sú zbytočne https://lekaren-slovenska247.com/viagra-soft-na-slovensku-bez-receptu/ pridelené vedúcim pracovným miestam. Najmä v odvetviach zameraných na široký príklad pre publikum, v prehliadka. Naozaj sa im podarí vyvolať podkladových pracovníkov, ktorí čakajú na pokyny zhora. Majú dostatok nadšenia a vytrvalosti na obohatenie túžby realizovať svoj potenciál v najstarších osobnostiach.
Jednotlivci oboch typov môžu byť vynikajúcimi vodcami – otázka je iba v tíme. Výkonná hlava je schopná vytlačiť maximálny úžitok z pasívnych pracovníkov. Introvert šéfa nemá v práci s aktívnymi ľuďmi rovnocenné. Preto, aby ste si mohli zvoliť správneho šéfa, musíte pozorovať správanie zamestnancov.
Mýtus 3. Extroverti – neprekonateľné reproduktory.
Skutočnosť. Oratórne zručnosti – dar, ktorý priamo súvisí s typom osobnosti.
Stereotyp je už dlho zakorenený, že introverti sú panicky verejných predstavení. Z nejakého dôvodu sme presvedčení, že sú mimoriadne plachí a sú stratení pred veľkým publikom. Naopak extroverti boli poškodení veľkolepými rečníkmi.
Väčšina ľudí si však neuvedomuje, že strach z rozprávania na verejnosti nie je v žiadnom prípade spojený s typom osobnosti. Strach spôsobuje úplne odlišné dôvody – napríklad nepriateľstvo haly, slabá príprava a nedostatok dôvery. Pravdepodobnosť, že introvert vysloví vynikajúcu reč, je rovnaká ako v prípade extroverta.
Každá osoba, bez ohľadu na osobný sklad, musí ovládať súbor zručností potrebných na vykonanie práce
Oratórium – dar alebo talent, ktorý nezávisí od povahy. Ak chcete úspešne vystupovať, musíte zhromaždiť svoje myšlienky a upokojiť sa, a to je možné pre každého, kto si je istý, že jeho informácie sú pre publikum cenné.
V niektorých profesionálnych oblastiach, napríklad v oblasti predaja alebo služby, sa zohľadňujú aj kritériá extroverzie/introverzie. Extroverti sú najčastejšie zamestnaní na takéto príspevky. Zamestnávatelia však zabudnú, že zodpovednosť zamestnanca zahŕňa nielen kontakty so zákazníkmi.
Medzi ukazovateľmi predaja a extraverzie nulová korelácia. Každá osoba, bez ohľadu na osobný sklad, musí ovládať súbor zručností potrebných na vykonanie práce. Introvert môže byť rovnakým dobrým predajcom ako extrovert.
Mýtus 4. Introverti majú lepšie rozvinuté inteligencie a kreativitu a vo všeobecnosti sú nadaní viac ako extroverti.
Skutočnosť. Obaja môžu vykazovať úžasné mentálne a kreatívne schopnosti.
Ako už bolo spomenuté, „kvitnú“ v rôznych podmienkach. Všeobecne sa uznáva, že prvý, kto inšpiroval živú situáciu, a druhý, ktorý chcem zostať sám.
Introverti sa v skutočnosti neradi zúčastňujú na hlučných skupinových diskusiách. Mnohí z nich pripúšťajú, že si myslia, že sú lepšie a ticho. Po individuálnom brainstormingu sú radi, že sa podelia o svoje nápady s tímom. Znamená to, že introverzia určite naznačuje vysokú úroveň inteligencie a kreativity?
Inteligentní extroverti sa líšia od inteligentných introvertov iba podľa spôsobu myslenia. Extroverti sú najlepšie odhalené v dynamickom prostredí
Samozrejme nie. Mentálne a kreatívne schopnosti nesúvisia s typom osobnosti. Úlohou tu zohráva úplne odlišné faktory: genetika, životné prostredie, vzdelávanie a talent. Mnoho extrovertov nemá o nič menej rozvinutú inteligenciu a kreatívny potenciál ako introverti. Takže pomer je rovnaký.
Inteligentní extroverti sa líšia od inteligentných introvertov iba podľa spôsobu myslenia. Extroverti sú najlepšie odhalené v dynamickom prostredí. Preto sú veľkolepé v skupinových diskusiách. Doslova absorbujú všetky vyjadrené nápady, okamžite spracúvajú prichádzajúce údaje a dodávajú kolegom pripraveným -vytvorené závery. Na to isté si introverti vyžadujú úplnú koncentráciu a mier.
Dá sa bezpečne tvrdiť, že medzi vynikajúcimi mysliteľmi sa nachádzajú oba typy osobnosti. Celý rozdiel je v tom, ako pracujú s informáciami a generujú nápady.
Mýtus 5. Introverti majú ťažký charakter, zatiaľ čo extroverti vyžarujú nepretržité pozitívne.
Skutočnosť. Introverti majú veľa krásnych vlastností, ale nie každý ich môže urobiť.
Aké skratky sa nedotýkajú na chudobných introvertoch: pochmúrne, depresívne, nekonvólie, pustovníky, misantropy. Obrázok je dosť pochmúrny.
Po prvé, tento klam je založený na skutočnosti, že milujú osamelosť a v ňom kreslia energiu. Takéto závery sú tiež spojené so skutočnosťou, že extroverti, ktoré dopĺňajú životný zdroj v dôsledku aktívnej komunikácie.
Extroverti nemôžu zostať po dlhú dobu osamotene a začnú šetriť preč. A keďže sú smutné a zlé, prenášajú svoje vlastné skúsenosti na introvertov a myslia si, že sa cítia rovnako. Ukazuje sa teda, že introverti sú úplne nešťastní, ale to nie je pravda.
Mnoho ľudí si myslí, že na svete je viac extrovertov. Ale nie: Introverti tvoria asi polovicu ľudstva
Väčšina extrovertov nevie, že tiché odľahlé miesto je dobré pre introvert. Sú to celkom šťastní ľudia, ktorí vôbec nie sú cudzí k zábave. Introverti nie sú proti averziám k zábave, milujú večierky, dobrodružstvá a vtipy, robia to iba svojím vlastným spôsobom.
Na druhej strane sme zvyknutí vnímať extrovertov ako Zhubschiki a Merry. Zdá sa nám, že depresívne nálady nie sú o nich. Preto často počujeme: „On (a) je taký otvorený a veselý človek. Odkiaľ prišla depresia?!»Faktom je, že potreba extrovertov po dlhú dobu medzi ľuďmi sa omylom interpretuje ako imunita voči depresii.
Veľmi málo chápe, že depresívny stav môže predbiehať kohokoľvek, bez ohľadu na osobný sklad. A rovnako ako úroveň šťastia sa nemeria extraverziou alebo introverziou. Často určujeme, že niekto je šťastný alebo nešťastný, na základe našej vlastnej skúsenosti a charakteru.
A nakoniec. Mnoho ľudí si myslí, že na svete je viac extrovertov. Ale nie: Introverti tvoria asi polovicu ľudstva. Len niekedy sa správajú ako extroverti – avšak nie dlho.